شیشه ، این همراه همیشگی ما در زندگی با اشکال ، فرم ها و رنگهای مختلف علاوه بر عبور نور ، شفافیت و درخشندگی، نقشی حفاظتی داشته و امکانات بی پایانی را در معماری مدرن فراهم می سازد.

بر خلاف نگاه سنتی که شیشه را تنها دیواری مرئی برای پوشش بخشی از بدنه ساختمان می بیند، معمار معاصر با نگاهی نو و اندیشه ای خلاق انتظارات چند گانه ای نظیر کنترل نور، انرژی ، ایمنی ، صدا و زیبائی را از شیشه طلب می نماید.

به موازات پیشرفت تکنولوژی تولید شیشه می توان فضاهای بسیاری را به پنجره اختصاص داد و در عین حال کاملا کنترل روشنائی و ورود و خروج انرژی را تحت اختیار داشت.

شرکت ایلیا صنعت پنجره که همواره در تلاش جهت ارائه فن آوریهای روز جهانی است در طراحی و تولید محصولات خود بر آن است تا نه فقط به زیبائی ساختمانها بلکه به تامین آسایش و ایمنی ساکنین نیز بپردازد.

خواسته های گوناگون مشتریان توسط کارشناسان مجرب و کارآزموده مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته و در نهایت مناسب ترین شیشه به لحاظ اصول فنی ، صرفه اقتصادی، نکات کاربردی و معیارهای زیبایی شناسانه به مشتریان محترم عرضه می گردد.

به موازات افزایش مصرف شیشه در ساختمان طی سالهای اخیر ، مقوله استحکام ،ایمنی و هدایت حرارتی شیشه اهمیت بیشتری یافته است. دسترسی آسان به شیشه های رنگی و پوشش دار ، ویژگی های زیبایی شناسانه همراه با صرفه جوئی انرژی، معماران را ترغیب به استفاده بیشتر از شیشه و همچنین شیشه هایی در اندازه های بزرگ می کند.

نتیجه این امر استفاده بیشتر از شیشه های نشکن و نیمه نشکن جهت برآورده نمودن ویژگی های مقاومتی مناسب در برابر حرارت ، باد و... می باشد.

تکنولوژی تولید

مراحل مقدماتی شامل برش شیشه طبق اندازه های مورد نظر وسپس سنگ زنی لبه های شیشه می باشد. شیشه سنگ زده شده روی غلطکهائی افقی قرار گرفته و به کوره منتقل می شود. در کوره به دمای حدود 620 درجه سانتی گراد ( نقطه نرم شدن ) رسانده شده و در پی آن به سرعت هر دو طرف شیشه تحت جریان هوای سرد قرار می گیرد.

فرایند سرد شدن سریع شیشه منجر به انقباض سطح خارجی شیشه می شود ، در حالی که بخش میانی که هنوز گرم و نسبتا سیال است از انقباض سطح خارجی جلوگیری نمی کند. به مرور که بخش مرکزی آغاز به سرد شدن می کند بخشهای سطحی که دیگر صلب شده اند از انقباض لایه های مرکزی جلوگیری می نمایند. این امر باعث توزیع تنش و کشش در شیشه های V-Temp می گردد.

شیشهV-Temp در کوره افقی تولید می شود. انجام عملیات حرارتی در کوره افقی نسبت به کوره عمودی دارای امتیازات زیر است :

• اثری از گیره های نگاهدارنده شیشه دیده نمی شود.

• سطح شیشه نشکن در این حالت صاف تر است .

• میزان اعوجاج شیشه های نشکن در کوره افقی کمتر است.

ویژگی ها

رنگ، شفافیت، ترکیب شیمیائی، و میزان عبور نور بر اثر عملیات سکوریت تغییر نمی کند. همچنین سختی ، وزن مخصوص ، ضریب انبساط ، نقطه نرم شدن ، هدایت حرارتی نیز بر اثر عملیات سکوریت بدون تغییر باقی می ماند. مقاومت پیچشی وکششی و مقاومت در برابر ضربه و استرسهای حرارتی، ویژگیهایی فیزیکی هستند که طی عملیات سکوریت بهبود خواهند یافت. شیشه نشکن تحت بار یکسان به مراتب مقاوم تر از شیشه عادی هم اندازه و هم ضخامت خود عمل می نماید.

شیشه نشکن مقاومت حرارتی بالایی دارد. قادر است 3 برابر بیشتر از شیشه معمولی در برابر حرارت پایداری کند و تغییرات حرارتی تا 300 درجه سانتی گراد را تحمل می نماید. فرآیند سکوریت، الگوی شکست شیشه را نیز تغییر می دهد. شیشه نشکن در صورت اعمال ضربه شدید به قطعات بسیار کوچکی تقسیم میشود که برندگی شیشه عادی را نداشته و خسارت جانی و مالی حادثه را به حداقل ممکن می رساند. اهمیت این امر به هنگام بلایای طبیعی مانند زلزله و طوفان آشکار می شود. شیشه های نشکن دارای مقاومت مکانیکی حدود 5 برابر شیشه های معمولی هستند.

کاربردها

انواع پنجره - نمای ساختمان - درب های ورودی ثابت و متحرک - درب پاسیو - پارتیشن

ویترین و پیشخوان فروشگاه ها - نرده های شیشه ای

شیشه نیمه نشکن HS

تکنولوژی تولید

تکنولوژی تولید شیشه نیمه نشکن دقیقا مشابه فرآیند تولید شیشه نشکن است با این تفاوت که پس از حرارت دادن شیشه معمولی تا نقطه نرم شدن ، سرعت سرد شدن شیشه نیمه نشکن کمتر از شیشه نشکن می باشد. به عبارتی زمان فرآیند سرد شدن طولانی تر است.

ویژگی

ویژگی شیشه نیمه نشکن بین خصوصیات دو نوع شیشه معمولی و نشکن متغیر است. مقاومت مکانیکی این شیشه دو برابر بیشتر نسبت به شیشه معمولی است و الگوی شکست آن مشابه شیشه معمولی می باشد.

کاربرد

در پنجره های معمولی و یا محل هایی که به شیشه مقاوم تر نیاز است اما استفاده از شیشه نشکن الزامی نیست، مانند مواردی که مایل هستیم شیشه در برابر باد یا تنش حرارتی تقویت شود می توان از این نوع شیشه استفاده کرد.

شیشه معمولی به راحتی می شکند. شیشه نشکن هر چند قوی تر است لیکن آن هم تحت فشارهای بزرگتر خواهد شکست . اما شیشه لمینیت (V-Lam) که از دو یا چند شیشه و طلق PVB (پلی وینیل بوتیرال) تشکیل می شود از نظر مقاومت در برابر ضربه در سطح بسیار بالاتری قرار دارد. با تغییر در تعداد لایه ها و ضخامت آنها انواع گوناگونی از شیشه های (V-Lam) با توجه به کاربردهای مختلف می توان تولید نمود.

ویژگی ها

چنانچه این شیشه شکسته شود، به سبب لایه وینیل میانی و چسبندگی بسیار قوی آن، قطعات شیشه در فریم باقی مانده و هرگز فرو نمی ریزند و اطرافیان صدمه نخواهند دید.

شیشه (V-Lam) انتخابی ایده ال جهت کنترل و کاهش صداهای نا خواسته بیرونی است . این امر بخصوص در فضاهای نزدیک فرود گاهها ، صنایع ، بزرگراه ها و محلهای پر ترافیک ضروری است.

پرده ، فرش و مبلمان به مرور زمان تحت تابش نور خورشید دچار رنگ پریدگی و تغییر رنگ می شوند. کاهش رنگ ناشی از این مسئله را با شاخصی به نام Tdw-damage weight transmission نشان می دهند.

شیشه تک جداره معمولی با Tdw 84/0 بیشترین ورود اشعه UV نور مرئی به داخل را دارد. شیشه لمینیت دارای کارائی تا دوبرابر بیشتر بوده و 95% اشعه UV را بلوکه و در عین حال کاملا نور مرئی را از خود عبور می دهد.

کاربرد ها

در و پنجره خانه ها – فرودگاهها - آسانسور های شیشه ای - پیشخوان بانکها - ویترین مغازه ها

سقفهای شیشه ای - شیشه های خودرو - نماهای تمام شیشه ساختمانها - پارتیشنهای شیشه ای - شیشه های ضد گلوله شیشه های مقاوم در برابر سرقت و زلزله

شیشه های دو جداره

آیا می دانید گرمای بسیاری در خانه شما تلف میشود؟ در یک خانه معمولی 25% گرما از طریق دیوارها و حدود 40% از طریق پنجره ها تلف می شود.

از آنجایی که شیشه فی النفسه قادر به هدایت گرما و سرما بین دو محیط می باشد، بنابراین پنجره ها در هر ساختمان مهمترین نقاط انتقال دهنده دمای فضای خارج به محیط داخل محسوب می گردند.

مسئله ای که امروزه مهندسین معمار در طراحی و اجرای واحد های ساختمانی با آن روبرو می باشند حفظ گرمای محیط ساختمان در زمستان و سرما و برودت فضای داخل در تابستان می باشد.

ویژگی مهم شیشه دوجداره عایق بودن آن است. منطق فیزیکی عملکرد شیشه دو جداره بسیار ساده است. همان طور که ذکر شد شیشه عایق حرارتی بسیار خوبی است.این بدان معناست که در یک روز سرد زمستانی یک شیشه تک جداره مقدار قابل توجهی از گرمای داخل منزل را به خارج هدایت میکند. به همین ترتیب در یک روز گرم تابستان شیشه تک جداره به آسانی گرمای محیط بیرونی را به داخل آورده و در نتیجه باعث افزایش دمای درون ساختمان می شود.

هوا و گاز هدایت کننده حرارتی ضعیف تری هستند.هوا یا گاز موجود مابین دو جداره شیشه باعث عدم تبادل حرارت محیط بیرون و داخل شده و محل سکونت شما را در تابستان خنک و در زمستان گرم نکاه می دارد. استفاده از شیشه دوجداره موجب کاهش اتلاف انرژی به روش رسانش شده و به سبب فاصله بین دو جداره میزان انتقال انرژی به روش جا بجائی نیز فوق العاده اندک است.

تفاوت خاصیت عایق بودن شیشه های تک جداره و دو جداره بسیار قابل ملاحظه می باشد.

به موازات افزایش بهای انرژی همه در تلاش و کوشش جهت صرفه جوئی در مصرف آن و طبعا کاهش مبلغ صورت حساب حامل های انرژی هستند.استفاده از شیشه های دوجداره منجر به کاهش قابل ملاحظه هزینه های انرژی می گردد. با وجود قیمت بیشتر شیشه دوجداره نسبت به تک جداره به سبب صرفه جویی در هزینه های مصرف انرژی در مدت زمان کوتاهی این تفاوت قیمت جبران خواهد شد.

به همین دلیل در معماری مدرن استفاده از پنجره های عایق و نصب شیشه های دوجداره بر روی آن به امری رایج بدل گردیده است.

تکنولوژی تولید

در ساختار شیشه دو جداره ، دو لایه شیشه توسط یک لایه پروفیل آلومینیومی از هم جدا میشوند.

ساختار فوق به واسطه چسبهایی مخصوص تبدیل به مجموعه ای یکپارچه شده و داخل فریم پنجره قرار می گیرد. در داخل پروفیل آلومینیومی مواد رطوبت گیر قرار می گیرد تا فضای داخل کاملا خشک باشد. فضای داخلی بین دو شیشه با هوا ی خشک یا یک گاز بی اثر( مانند آرگون ) پر می شود.

در کارخانه ونوس شیشه گزینه های متعددی برای انتخاب شیشه و نوع گاز وجود دارد. با انتخاب صحیح اجزا شیشه دوجداره میتوان از قابلیتهای چند گانه انواع شیشه ها مانند ایمنی ،کنترل نور، انرژی و صوت به طور همزمان استفاده کرد.

ویژگی ها

1. کاهش مصرف انرژی: یک پنجره نور کافی را در اختیار مان قرار می دهد، طبیعت را به کنارمان می آورد، احساس آرامش را به محیط زندگی ما منتقل می سازد و در نهایت یک پنجره خوب می تواند پاسخگوی سایر نیازهای اولیه ما بوده و به عنوان یک عایق حرارتی مناسب موجب مصرف کمترین میزان انرژی جهت دستیابی به تهویه مطبوع هوای داخل ساختمان گردد. استفاده ازهر متر مربع شیشه دوجداره منجر به صرفه جویی 40 متر مکعب گاز در سال خواهد شد.

2. کنترل نور و اشعهUV : در صورت استفاده از شیشه های پوشش دار و یا لمینیت،به راحتی می توان چگونگی ورود نور را کنترل و همچنین از ورود اشعه مضر UV که به رنگ پریدگی اشیا منجر می شود جلوگیری نمود.

3. کنترل آلودگی صوتی: عایق صوتی بودن یکی دیگر از خواص شیشه های دوجداره است . امروزه پدیده آلودگی صوتی بخشی از مشکلات زندگی در کلان شهرها است و اثرات نامطلوب آن در رفتارهای اجتماعی و سلامتی روح و روان شهروندان به وضوح مشاهده می گردد. استفاده از این نوع شیشه به مصرف کنندگان این امکان را می دهد که بطور قابل توجهی آلودگی صوتی را کاهش دهند.

4. کاهش تعریق بخار آب بر سطح شیشه دمای سطح داخلی شیشه دوجداره غالبا تابعی از درجه حرارت فضای داخل و مستقل از شرایط جوی محیط خارج می باشد. این امر منجر به کاهش بخار گرفتگی سطح شیشه خواهد شد.

و V-Guard+i نام های تجاری خانوادۀ شیشه های ضد سرقت، ضد گلوله و ضد انفجار است. این محصولات تنها شیشه های تولید شده در ایران هستند که از جانب آزمایشگاه های بین المللی در رابطه با مقاومت در برابر سرقت و گلوله مورد تایید قرار گرفته اند.

خانوادۀ شیشه های V-Guard گزینۀ ایده آل و اقتصادی برای مقاوم سازی شیشه ها در برابر سرقت است. شیشه های V-Guard برای مصارف مسکونی نظیر خانه های ویلایی و مسیرهای دزدرو و نیز مصارف تجاری از قبیل نمایشگاه محصولات و ویترین مغازه ها توصیه می شوند.

استفاده از لایه های متعدد شیشه و طلق های خاص در این شیشه ها موجب شده است که شیشه های V-Guard با مقاومتی بالاتر از شیشه های لمینیت معمولی امنیت ساختمان را افزایش دهند.

شیشه های V-Guard+ پاسخ نیاز بازار ایران به شیشه های ضد گلوله است. این شیشه ها با تنوع زیاد جهت مقاوم سازی در برابر انواع گلوله با کالیبرها و اسلحه های گوناگون طراحی می شوند.

مهندسی

ابتدایی ترین خواسته ای که مشتریان از امکانات امنیتی دارند، تامین امنیت بدون دست و پا گیر شدن است. از این نقطه نظر شیشه های ضد سرقت و ضد گلوله می توانند جایگزین یا مکمل بسیاری از روش های افزایش ایمنی ساختمان نظیر حفاظ های فلزی باشند. با استفاده از شیشه های ضد سرقت و ضد گلوله می توان به طور همزمان هم از نماهایی زیباتر و فضاهایی دلبازتر لذت برد و هم از بابت امنیت نگران نبود. اما شیشه های ضدسرقت و ضدگلوله هم به نوبۀ خود می توانند دست و پاگیر باشند. ضخامت بیش از حد شیشه ها، وزن شیشه را بالا می برد، به طوری که تامین فریم مناسب و نصب و جایگزینی شیشه می تواند پرهزینه و دشوار شود.

علاوه بر این ضخامت بیش از حد شیشه و یا استفاده از شیشه های نامرغوب می تواند از شفافیت محصول بکاهد. در شیشه های V-Guard و V-Guard+i انتخاب نوع شیشه، تلفیق ضخامت لایه ها، نوع عملیات حرارتی هر لایه، ترتیب جایگذاری شیشه، نوع طلق و فرآیند تولید به گونه ای است که نیازهای ایمنی و امنیتی مشتری، با سبک ترین ساختار شیشه و با بالاترین سطح شفافیت شیشه امکان پذیر شود. این دو خانوادۀ محصولات شرکت ونوس شیشه در آزمایشگاه های اروپایی مورد آزمون قرار گرفته و سطح ایمنی هر محصول ارزیابی شده است، تا مشتریان بتوانند مطابق با نیازشان گزینه ای بهینه را انتخاب کنند.

1. شیشه های V-Guard و V-Guard+i جایگزین و مکمل خوبی برای سایر روش های ایمن سازی ساختمان نظیر حفاظ و نرده هستند. با استفاده از این شیشه ها می توان هم از وجود سطوح بزرگ شفاف در نمای ساختمان و هم از ایمنی بسیار بالا بهره برد. شیشه های V-Guard مقاوم در برابر سرقت و شیشه های V-Guard+i مقاوم در برابر سرقت و گلوله محسوب می شوند.

2. با توجه به استفاده از طلق های PVB،PU و EVA در شیشه های V-Guard و V-Guard+i، این شیشه ها عایق بسیار مناسب پرتوهای مخرب UV هستند به طوری که از عبور بیش از 99% پرتوهای UV جلوگیری می کنند.

3. شیشه های V-Guard و V-Guard+i اصولا شیشه های ایمن در شرایط زلزله محسوب می شوند. در شرایط زلزله ممکن است این شیشه ها بشکنند، اما، پس از شکسته شدن در قاب پنجره باقی می مانند و آسیبی به ساکنین نمی زنند.

4. با توجه به ضخامت قابل توجه و لایه های طلقی که در شیشه های V-Guard و V-Guard+i استفاده می شود،این شیشه ها عایق بسیار موثر صدا محسوب می شوند. نسبت به شیشه های تکجداره معمولی، شدت صدای عبوری از شیشه های V-Guard و V-Guard+i کمتر از یک سوم است.

Cool نام تجاری انحصاری شرکت ونوس شیشه برای شیشه های بسیار موثر در کنترل تبادل حرارت و انرژی می باشد. ایدۀ ساختمانی با پنجره هایی بزرگ که نور و زیبایی اطراف را به داخل ساختمان می آورد، برای بسیاری از مردم و معماران ایده ای جذاب و مطلوب است.

بزرگترین مانع در برابر تحقق این ایده، گرم شدن بیش از حد فضای داخل در تابستان و سرد شدن بیش از حد در زمستان است که می تواند هزینۀ سنگین مصرف انرژی و تاسیسات گرمایش و سرمایش را به ساختمان تحمیل کند. شیشه های V-Cool با کنترل همزمان انتقال انرژی از طریق رسانش و تابش، شیشه را تبدیل به عنصری فوق العاده موثر جهت کاهش مصرف انرژی، افزایش روشنایی و دید ساختمان و زیبایی نما می نماید.

بررسی مشترک شرکت ونوس شیشه و دانشکدۀ انرژی دانشگاه صنعتی شریف نشان داده است که کاهش بار تاسیساتی ساختمان به سبب استفاده از شیشه های V-Cool به حدی است که صرفه جویی اقتصادی صاحبان ساختمان در خرید تاسیسات،به میزان قابل توجهی بیش از هزینۀ خرید شیشه های ساختمان است. علاوه بر این استفاده از این شیشه ها منجر به کاهش مصرف و هزینۀ انرژی در طول عمر ساختمان، کاهش ورود اشعه های مضر UV و ایجاد آسایش دمایی در ساختمان می شود.

شیشه های V-Cool با استفاده از مرغوب ترین جام های شیشه تولید کشورهای بلژیک و آمریکا تهیه می شوند و با رنگ های بسیار متنوع، گزینه های فراوانی را در اختیار معماران و طراحان قرار می دهند.

مهندسی

عملکرد موثر شیشه های V-Cool در کنترل نور و انرژی ماحصل استفاده از مواد اولیۀ مناسب، تکنولوژی پیشرفته و دانش مهندسی بالا در شرکت ونوس شیشه است. شیشه های V-Cool دوجداره هستند اما مهم ترین ویژگی شیشه های V-Cool پوشش نامرئی از اکسیدهای فلزی است که روی یک یا هر دو جدارۀ شیشه وجود دارد.

در ساختار شیشه های V-Cool حداقل یکی از لایه های شیشه سکوریت می شود. دلیل این امر جذب حرارتی بسیار بالای شیشه های V-Cool است که شیشه را در معرض تنش های حرارتی قابل توجهی قرار می دهد.

سکوریت کردن شیشه موجب مقاوم سازی آن در برابر تنش های حرارتی می شود. علاوه بر مقاوم سازی در برابر تنش های حرارتی، سکوریت کردن، مقاومت مکانیکی شیشه را بالا می برد، شیشه را در مقابل زلزله مقاوم می کند و موجب می شود که در صورت شکستن، شیشه به قطعات غیر برنده ای خرد شود. جهت افزایش قابلیت های شیشه V-Cool می توان در ساختار این شیشه ها از شیشه های لمینیت، V-Guard و یا V-Guard+ استفاده کرد. همچنین می توان جهت افزایش ایمنی و مقاوت در برابر زلزله، لایۀ دوم شیشه های V-Cool را هم سکوریت نمود.

مزایای ویژه

در شرایطی که شیشه دوجداره معمولی 76 درصد انرژی خورشید را به داخل ساختمان هدایت می کند، پوشش نامرئی شیشه های V-Cool موجب می شود که مقدار مناسبی از نورمرئی خورشید به داخل ساختمان وارد شود ، اما انرژی حرارتی اضافی خورشید به داخل ساختمان منتقل نشود. در فصلهای سرد پوشش نامرئی شیشه های V-Coolهمچنین جلوی هدر رفتن گرمای داخل ساختمان از طریق تابش به محیط سرد بیرون را می گیرد.

عملکرد شیشه جهت کنترل انتقال حرارت با دو شاخص U-Value و Shading Coefficient اندازه گیری می شود. U-Value نشانگر سرعت انتقال حرارت به طریق رسانش بین ساختمان و محیط پیرامون است Shading Coefficient نشانگر مقدار عبور انرژی تابشی خورشید می باشد.

با توجه به این که U-Value در شیشه های V-Cool بین 1.7 تا 1 می باشد، این شیشه ها نسبت به شیشۀ دوجدارۀ معمولی، 1.5 تا 2.5 برابر عایق حرارتی بهتری هستند.

دامنۀ Shading Coefficient در شیشه های V-Cool بسیار گسترده است. شیشه های V-Cool که Shading Coefficient پایینی دارند، مقدار زیادی از انرژی حرارتی خورشید را از خود عبور می دهند و به گرمایش ساختمان کمک می کنند.

این محصولات به ویژه برای مناطق سردسیر و یا نماهای کم آفتاب مناسب هستند. از سوی دیگر، شیشه های V-Cool که Shading Coefficient بالایی دارند، جلوی عبور گرمای خورشید به داخل ساختمان را می گیرند و در مناطق گرمسیر یا پر آفتاب هزینۀ سرمایش ساختمان را به شدت کاهش می دهند.

استفاده از شیشه های V-Cool مزایای زیر را برای سازندگان، معماران و ساکنین ساختمان ها به ارمغان می آورد:

• مهم ترین تاثیر مثبت شیشه های V-Cool کاهش قابل توجه هزینه های تاسیسات و گرمایش و سرمایش ساختمان است. شرکت ونوس شیشه به مهندسان تاسیسات و سازندگان توصیه می کند با در نظر گرفتن U-Value و Shading Coefficient مناسب شیشه های V-Cool هزینه های تاسیساتی ساختمان را کاهش دهند. علاوه بر این کنترل مصرف انرژی با استفاده از شیشه های V-Cool باعث کاهش هزینه های بلند مدت انرژی برای ساکنین ساختمان می شود.

• شیشه های V-Cool علاوه بر کنترل پرتوهای حرارتی خورشید، در کاهش ورود پرتوهای مضر UV به داخل ساختمان نیز موثرند. پرتوهای UV عامل رنگ پریدگی و پوسیدگی اثاثیه و بسیاری از بیماری های پوستی است. شیشه های V-Cool مقدار عبور این پرتوها به داخل ساختمان را تقریبا به نصف تقلیل می دهند.

• استفاده از شیشه های V-Cool آرامش دمایی ساکنین خانه را به شدت بالا می برد. در ساختمان ها، معمولا اطراف پنجره سردتر از سایر قسمت هاست. این مسئله به ویژه در شب های زمستان بسیار محسوس است و اطراف پنجره را برای استراحت کردن ناخوشایند می نماید. راه حل معمول، افزایش میزان گرمای ساختمان برای کسب آرامش در نزدیکی پنجره هاست. در ساختمان هایی که از شیشه های V-Cool استفاده می شود، با استفاده از حداقل از گرما، دمایی متعادل در تمام قسمت های ساختمان حاصل می شود، و ناهمگونی دما برای ساکنین محسوس نیست.

• کاهش مصرف انرژی، کمک به حفظ محیط زیست است. استفاده از شیشه های V-Cool راهی کم هزینه (حتی سودآور) و موثر برای پاسداری از طبیعت زمین و کاهش تولید گازهای گلخانه ای است. در تمام کشورهای اتحادیۀ اروپا و سایر کشورهای عضو عهدنامۀ کیوتو استفاده از شیشه هایی با خصوصیات قابل مقایسه با شیشه های V-Cool یک الزام قانونی است. با استفاده از شیشه های V-Cool می توانیم ساختمان هایمان را سبزتر کنیم.

تنوع

شیشه های V-Cool در رنگ ها، ساختارها و قابلیت های عملکردی بسیار متنوع تولید می شوند.

از لحاظ رنگبندی، شیشه های V-Cool در گسترۀ متنوعی از رنگ های دودی، نقره ای، برنز، سبز و آبی، و با درجه های مختلفی از رفلکس بودن ارائه می شوند.

در ساختار شیشه های V-Cool حداقل یکی از لایه های شیشه سکوریت می شود. دلیل این امر جذب حرارتی بسیار بالای شیشه های V-Cool است که شیشه را در معرض تنش های حرارتی قابل توجهی قرار می دهد.

سکوریت کردن شیشه موجب مقاوم سازی آن در برابر تنش های حرارتی می شود. علاوه بر مقاوم سازی در برابر تنش های حرارتی، سکوریت کردن، مقاومت مکانیکی شیشه را بالا می برد، شیشه را در مقابل زلزله مقاوم می کند و موجب می شود که در صورت شکستن، شیشه به قطعات غیر برنده ای خرد شود. جهت افزایش قابلیت های شیشه V-Cool می توان در ساختار این شیشه ها از شیشه های لمینیت، V-Guard و یا V-Guard+i استفاده کرد. همچنین می توان جهت افزایش ایمنی و مقاوت در برابر زلزله، لایۀ دوم شیشه های V-Cool را هم سکوریت نمود.

از لحاظ عملکردی نیز شیشه های V-Cool تنوع قابل توجهی دارند. تنوع زیاد شیشه های V-Cool این امکان را برای مهندسان، سازندگان و صاحبان ساختمان ها به وجود می آورد که مقدار نور ورودی به ساختمان را همزمان با مقدار انرژی خورشیدی جذب شده توسط شیشه کنترل کنند تا به دما و نور ایده آل در داخل ساختمان دست یابند.

متخصصین فروش شرکت ایلیا صنعت پنجره همواره آمادگی دارند که در انتخاب مناسب ترین شیشه شما را یاری نمایند.

در یک نگاه (شیشه های دکوراتیو و رنگی)

استفاده از شیشه در نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی در دهه های اخیر بسیار مورد توجه طراحان و معماران قرارگرفته است. زیبائی ، سبکی ، تنوع ، نصب آسان و امکان ایجاد طرح های خاص و بدیع، تقاضا برای استفاده از شیشه های دکوراتیو را افزایش چشمگیر داده است. با توجه به خلا تولید و تامین این نوع شیشه در داخل کشور تلاش در زمینه واردات و فرآوری شیشه های دکوراتیو را آغاز نموده و این خانواده از محصولات خود را تحت نام تجاری V-Art عرضه می نماید.

شیشه V-Art مجموعه متنوعی از شیشه های تزئینی است که در انواع طرحها و رنگها با روشهای مختلفی تولید می شوند . از این نوع شیشه بسته به نوع ، طرح و رنگ آنها در قسمتها ی مختلف ساختمان می توان استفاده نمود.

مهمترین انواع شیشه های V-Art عبارتند از:

• شیشه های جورجین بار

• شیشه های طرح شکسته

• شیشه های چاپدار(اسپندرال)

• شیشه های مات (Matelux)

• شیشه های رنگی لاکوبل (Lacobel) و متلاک (Matelac)

• شیشه های سند بلاست

• شیشه های لمینیت رنگی

• شیشه های فوتو لمینیت

اصطلاحات و تعاریف

شیشه فلوت

در فرآیند تولید شیشه فلوت ،شیشه مذاب در دمای تقریبی 1600 درجه سانتی گراد به طور مداوم از کوره به داخل حمام کم عمقی از جیوه مذاب فرومی ریزد. شیشه روی سطح جیوه شناور شده ، پخش میشود و به شکل صفحه ای که دو سطح آن موازی است در می آید.سپس شیشه از ناحیه ای که بصورت کنترل شده دما را کاهش می دهد عبور کرده و جامد می شود. ضخامت شیشه به واسطه سرعت خروج شیشه جامد شده از حمام، تعیین می گردد. شیشه تولیدی با این روش با هیچ غلطک و مکانیزم دیگری در تماس نبوده و به این ترتیب سطح آن بسیار صاف و یکنواخت می باشد.

شیشه های طرح دار

چنانچه حین فرآیند تولید شیشه، ورق شیشه از میان دو غلطک طرح دار عبور داده شود شیشه طرح دار بوجود می آید. خط تولید این شیشه مشابه شیشه فلوت است با این تفاوت که مرحله شناوری در حمام جیوه حذف و عبور ازمیان دوغلطک جایگزین می گردد. پس از این مرحله شیشه طرح دار از ناحیه خنک کننده عبورکرده و تثبیت می شود.

شیشه رنگی

شیشه رنگی به واسطه افزودن مقدار کمی اکسید فلزی به مجموعه مواد اولیه شیشه تولید می گردد. اکسیدهای فلزی مورد استفاده عمدتا اکسید آهن ، کوبالت و سلنیوم می باشند که بسته به میزان مصرف شیدهای متنوعی از شیشه های رنگی برنز ، خاکستری، آبی و سبز تولید می شوند . با این روش رنگ بصورت کاملا یکنواخت درضخامت شیشه پخش می شود.

ضخامت شیشه

ضخامت شیشه های فلوت جهت مصارف ساختمانی 2 الی 25 میلیمتر می باشد. معمولا ضخامت های 10،8،6،5،4،3،و 12 میلیمتر بیشترین مورد استفاده در صنعت ساختمان را دارا می باشند.

نور خورشید

انرژی خورشید را می توان به طیف ماورا بنفش، مرئی و مادون قرمز تقسیم نمود. مشخصات این طیف ها به شرح زیر است :

• ماورا بنفش (UV) : طول موج 380 - 300 نانومتر باعث رنگ پریدگی اثاث منزل می شود

• مرئی (VT) : طول موج 760 – 380 نانومتر نور مرئی

• مادون قرمز (IR) : طول موج 2500 - 760 نانومتر که بصورت گرما احساس می کنیم

• بهترین شیشه، با توجه به نوع کاربری، کمترین عبور اشعه ماورا بنفش، بیشترین عبور نور مرئی و کمترین عبوراشعه مادون قرمز را باید دارا باشد.

انرژی عبوری Direct Energy Transmittance-DET

بخشی از انرژی خورشید است که مستقیما از شیشه عبور می کند .

بازتابش انرژی Energy Reflection-ER

بخشی از انرژی خورشید است که توسط شیشه به سمت بیرون منعکس می شود.

جذب انرژی Energy Absorption-EA

بخشی از انرژی خورشید است که توسط شیشه جذب می شود.

انرژی که توسط شیشه جذب شده (EA) مجددا به صورت انرژی گرمایی تبدیل شده و بخشی از آن به داخل EA(in) و بخشی از آن به بیرون EA(out) تابیده می شود.

انرژی تابشی خورشید

مجموع سه انرژی فوق معادل با کل انرژی خورشیدی است که به شیشه تابیده می شود.

EA + ER + DET

فاکتور خورشیدی SF (Solar Factor)

نسبت انرژی تابشی خورشید راکه از طریق پنجره وارد فضای داخل می شود به کل انرژی تابیده شده بر سطح همان پنجره، فاکتور خورشیدی گویند.

ضریب سایه روشن -SC- Shading Coefficient

نسبت فاکتور خورشیدی( SF ) هر نوع شیشه را به فاکتور خورشیدی ( SF ) یک شیشه تک جداره ساده با ضخامت 3 میلیمتر تحت شرایط یکسان، ضریب سایه روشن گویند . این نسبت بدون دیمانسیون است و بین 0 و 1 متغیر می باشد. هر قدر این ضریب کوچکتر باشد پنجره قدرت بیشتری در جلوگیری از ورود گرمای خورشید به داخل دارد.

منابع گرما

گرمایی که احساس می کنیم از دو منبع سرچشمه می گیرد :

• گرمای ناشی از طیف خورشیدی که به واسطه هر سه طیف ماورا بنفش، مرئی و مادون قرمز می باشد.

• گرمای منتشره از وسایل گرماساز و اجسام مختلف مانند بخاری، رادیاتور، لامپ و .....که بصورت امواج مادون قرمز با طول موج بلند منتشر می شود.

انتقال گرما

انتقال گرما در محیط اطراف ما مدام صورت می پذیرد. همواره گرما از جسم گرمتر به سمت جسم سردتر انتقال می یابد. گرما از میان بعضی مواد بهتر از سایر مواد منتقل می شود. انتقال گرما به سه طریق زیر انجام می گیرد:

• رسانش

• همرفت

• تشعشع

رسانش Conduction

در صورت گرم کردن یک جسم، گرما از یک مولکول به مولکول همجوار انتقال می یابد. هر قدر جسم دارای خاصیت انتقال گرمای بهتری باشد گرما سریعتر منتقل می شود. به عنوان مثال این پدیده را به هنگام حرارت دادن یک طرف یک میله آهنی می توان مشاهده نمود.

همرفت Convection

هنگامی که یک گاز یا مایع گرم می شود، منبسط شده و به سمت بالا می رود. بالعکس چنانچه گاز یا مایعی سرد شود متراکم شده و به سمت پایین می آید. بدین ترتیب به عنوان مثال در اتاقی که به واسطه بخاری گرم می شود، هوای گرم بالاو هوای سرد پایین قرار میگیرد و جریان همرفتی یا چرخشی بین این دو توده هوا باعث انتقال گرما می شود.

تشعشع Radiation

وقتی امواج الکترو مغناطیس در فضا حرکت می کنند به آن تشعشع گویند. در صورتی که این امواج به جسمی برخورد کنند گرما را به آن منتقل می نمایند. به عنوان مثال خورشید زمین را به واسطه امواج الکترو مغناطیس گرم می کند.

ضریب انتقال حرارت

میزان عبور گرما از یک سازه مشخص را با اصطلاح U-Value بیان می دارند.این شاخص نمایانگرمیزان عایق بودن شیشه است. U-Value برحسب واحد W/m²*K° محاسبه می شود. هر قدر میزان آن کمتر باشد مقدار گرمای کمتری از پنجره عبور می کند.

Solar Heat Gain Coefficient-SHGC

ضریب کسب حرارت خورشیدی

بخشی از تشعشعات نور خورشید است که بصورت گرما داخل ساختمان می شود. ضریب کسب حرارت خورشیدی بر پایه حاصل جمع انرژی خورشیدی عبور یافته و جریان تشعشع ناشی از انرژی جذب شده توسط اشیا داخلی می باشد. این شاخص بدون دیمانسیون بوده و بین 0 و 1 متغیر است. هر قدر کوچکتر باشد پنجره مقاومت بهتری در مقابل عبور گرما دارد.

صدا

در اثر ارتعاش یک جسم ، صدا به وجود می آید. صدا به واسطه شدت و فرکانس تعریف می شود.

فرکانس صدا

به تعداد ارتعاش های کامل در واحد زمان ، فرکانس گفته می شود و بر حسب واحد هرتز ( Hz ) بیان می شود. صداهای زیر، فرکانس های بالا و صداهای بم، فرکانس های پایین دارند . گوش انسان صداهای با فرکانس 20 تا 000/20 هرتز را تشخیص می دهد.

کاهش دهنده عبور صدا

Sound Transmission Loss-STL

توانایی یک ماده یا گروهی از مواد ( دیوار ، کف، سقف ، پنجره و ....) در کاهش عبور صدا را STL گویند .این فاکتور در ارتباط با فرکانس صدا ( Hz ) و شدت صدا ( dB ) می باشد. هر قدر جسم مورد نظر شدت صدا را بیشتر کاهش دهد عایق صوتی بهتری خواهد بود.ویژگی STL هر ماده بستگی به جرم ، سختی وشرایط دمپینگ آن دارد.

یکی از راههایی که باعث افزایش STL در شیشه می شود افزایش ضخامت شیشه است که منجر به افزایش سختی آن می گردد. ایجاد فاصله هوایی بین دو صفحه شیشه نیزبه دلیل تغییر در جرم آن موجب افزایش ایزولاسیون صوتی می شود. تولید شیشه دوجداره با استفاده از دو شیشه با ضخامت های مختلف نیز تاثیر زیادی در ایزولاسیون صوتی دارد.

موثرترین شیوه جهت ایزولاسیون صوتی استفاده از شیشه لمینیت شده است. در این حال طلق مابین دوشیشه خاصیت Damping داشته و مقدار زیادی از انرژی صوتی را جذب می نماید.

کارآمد ترین شیشه ها در این زمینه شیشه های دوجداره ای هستند که در ساختار آنها از شیشه لمینیت استفاده شده است.

STC ایندکس طبقه بندی عبور صدا می باشد و توسط یک عدد بر حسب دسی بل dB بیان می شود. هر قدر این عدد بزرگتر باشد نمایانگر ایزولاسیون بهتر صدا می باشد.

Mock up

وقتی که شما برای نمای ساختمان خود سفارش شیشه میدهید، شیشه خود را از روی نمونه های از پیش ساخته شده در ابعاد کوچک و در زیر نور لامپ یک دفتر مهندسی انتخاب میکنید. آیا این شیشه بعد از نصب انتظار شما را از لحاظ خصوصیات ظاهری برآورده میکند؟ 
در واقع رنگ ، رفلکس و تمام خصوصیات ظاهری شیشه با توجه به سایز و نوع شیشه و ضخامت و محیط اطراف وحتی شرایط تولید با نمونه ای که شما در یک دفتر کار در زیر نور لامپ مشاهده کردید تفاوت خواهد داشت.

برای پرهیز از این مشکل ، ارائه mock up یکی از خدماتی است که ونوس شیشه به معماران و مجریان پروژه های ساختمانی ارائه میکند . mock up یک نمونه در ابعاد واقعی از سفارش شماست که نصب آن کمک میکندتا مطمئن شوید آنچه را که خریداری کرده اید همانی است که میخواهید .

برای مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید

×